Parafia św. Doroty powstała w 1458 r.

Istniejący do dziś kościół murowany pw. św. Doroty wybudowany w stylu późnogotyckim w latach 1527-1546 staraniem ks. prob. Serafina Świerzowskiego. Podczas II wojny światowej kościół został spalony. W 1950 r. został odbudowany staraniem ks. prob. Rocha Modzelelewskiego.
Staraniem ks. prob. T. Mocarskiego w latach 1981-2006 został przeprowadzony remont kościoła obejmujący zmianę pokrycia dachu z dachówki na blachodachówkę i renowację świątyni z zwenątrz z usunięciem zniszczonych cegieł, które zostały zastąpione nowymi oraz wewnątrz dokonano pomalowania całego wnętrza kościoła, a także wymieniono instalację elektyrną i nagłośnieniową. Wykonane zostało nowe ogrodzenie i uporządkowano teren przykościelny przez ułożenie kostki brukowej i wykonanie nowego parkingu. Ponadto został wybudowany nowy dom parafialny. Kościół nie jest konsekrowany.
 W latach 2007-2008 staraniem aktualnego proboszcza ks. A. Loro podbudowano nową plebanię, która jeszcze potrzebuje wykończenia.

Stojąca obok kościoła drewniana dzwonnica pochodzi z roku 1775 i jest o konstrukcji słupowej. Konstrukcja słupowa składa się ze słupów drewnianych, zwykle na podwalinie, połączonych w górnej części oczepem często podpieranymi zastrzałami. Zewnętrzna strona ścian wieży na ogół nie była niczym okrywana, jednakże w celach estetycznych stosowano niekiedy oszalowanie deskami lub obicie gontami. Obecnie do Rosochatego przyjeżdżają, wycieczki by nacieszyć oko takunikalnymi zabytkami architektury.

Pomnik Napoleona wielkości "porównywalnej ze wzrostem generała" osnuty jest rosochacką legendą.
W Rosochatem Kościelnem jest jeszcze jedno miejsce, które cieszy się zainteresowanie turystów, czy też prasy, a mianowicie pomnik Napoleona Bonaparte, usytuowany na końcu ulicy Kościelnej (jadąc w kierunku wsi Rosochate Nartółty).
Kreator www - przetestuj za darmo